Kurumsal Web Siteleri için Joomla ve WordPress Karşılaştırması

Listeleniyor: Haberler
Kurumsal Web Siteleri için Joomla ve WordPress Karşılaştırması
192 Son Güncelleme: 08-02-2021 21:55
Kurumsal Web Siteleri için Joomla ve WordPress Karşılaştırması

Joomla ve WordPress, küçük işletmeler ve kurumsal web siteleri için en popüler İçerik Yönetim Sistemlerinden (CMS) ikisidir. Bunlar, kullanımı hem kolay ve iyileştirilmesi hem de güçlü bir araç seti sunuyoruz web sitesi hız ve web sitenizi büyüyen fazla müşteri çekmek için. 

Kurumsal web siteleri, küçük bir işletmeye göre bir CMS'den farklı bir dizi özellik gerektirir. En önemlisi, bir kurumsal CMS, şirketinizin yaptığı gibi büyümek için doğası gereği ölçeklenebilir olmalıdır. 

Örneğin, hem WordPress hem de Joomla'nın daha gelişmiş özelliklerinden bazıları - SEO, güvenlik ve özelleştirme - kurumsal web siteleri için ortalama web sitesi sahibinden daha önemlidir.

joomla vs wordpress

Kurumsal Web Sitesi CMS: Joomla vs. WordPress

Bu makalede, iki platformu karşılaştıracağız ve her birinin bir kurumsal ortamda nasıl performans gösterdiğine bakacağız.

1. Entegrasyon

Bir kurumsal web sitesi için bir CMS seçerken en önemli faktörlerden biri, diğer sistemlerinizle entegre olabilme derecesidir. Bu, yalnızca sosyal medya pazarlama platformlarını değil, aynı zamanda randevu yazılımı ve e-ticaret pazarları gibi daha karmaşık müşteri odaklı araçları da içerir.

Aslında bu, iki platform arasındaki en büyük farklardan biridir. WordPress, hayata öncelikle bir blog platformu olarak başladı, Joomla ise daha çok portal benzeri web sitelerine yöneldi. 

Her ikisi de ilk yıllardan bu yana önemli ölçüde gelişmesine rağmen, WordPress bu alanda büyük bir avantaja sahiptir: üçüncü taraf eklentileri. Topluluk tarafından geliştirilen bu araçlar , bir çevrimiçi mağaza kurmayı veya web sitenize sosyal medya erişim araçları eklemeyi kolaylaştırır . Genel olarak, WordPress'in Joomla'dan çok daha fazla harici sistemle uyumlu olmasını sağlarlar.

2. SEO 

Hem WordPress hem de Joomla'nın temel kurulumunda bulunan Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) seviyesini karşılaştırın ve iki platform oldukça eşit görünüyor. Her ikisi de arama motorları tarafından iyi anlaşılan HTML oluşturmak için tasarlanmıştır. Ek olarak, Joomla sayfalarınızın meta verilerini manuel olarak ayarlamanıza izin verir. 

İki platformu karşılaştırmak Joomla için biraz haksızlık olsa da, büyük bir nedenden ötürü: Yoast. Yoast, WordPress sayfalarının SEO performansını iyileştirmek için inanılmaz derecede popüler olan üçüncü taraf bir eklentidir ve kurumsal web sitelerine sayfaların nasıl performans gösterdiğinin bir dökümünü verir ve yazının okunabilirliğini derecelendirir  . Şu anda, en yakın analog Joomla uzantısı Easy Frontend SEO'dur , ancak gerçekte Yoast ile eşleşmiyor. 

3. İçerik Yönetimi

Kurumsal web siteleri için ayrıntılı içerik yönetimi söz konusu olduğunda, WordPress ve Joomla, büyük bir farkla birlikte (neredeyse) eşit derecede iyi performans gösterir. Her ikisi de ihtiyacınız olan her tür siteyi oluşturmak için kullanılabilen olgun SaaS platformlarıdır, ancak fark, WordPress'in kullanımının çok daha kolay olmasıdır.

Bunun bir avantaj olup olmadığı, teknik bilginizin düzeyine bağlı olacaktır. Joomla herkesin bildiği gibi karmaşık olabilir, ancak beraberinde gelen mükemmel belgeler , daha gelişmiş özelliklerini uygulamak için harika bir kılavuzdur. Öte yandan, siz (veya ekibiniz) daha basit bir platform kullanmayı tercih ederseniz, o zaman WordPress tam size göre.

4. Kurumsal Web Siteleri için Güvenlik Gereklidir

Tüm web sitesi sahiplerinin sitelerinin güvenliğini ciddiye alması gerekse de, bu, çeşitli nedenlerle kurumsal web siteleri için özellikle önemlidir. Başlangıç ​​olarak, işletmeler kimlik hırsızlığı için bir hedeftir . Buna ek olarak, ters alan adı hırsızlığı gibi egzotik saldırı vektörlerinin yükselişi, bir müşterinin  işletme kredi kartı bilgileri ve adresleri gibi hassas bilgilerinin bilgisayar korsanları tarafından giderek daha fazla risk altında olduğu anlamına geliyor. 

İronik bir şekilde, yukarıdaki testlerde kendisine üstünlük sağlayan WordPress öğesi - üçüncü taraf eklentilerin geniş kullanılabilirliği - Joomla'yı bir platform olarak daha güvenli kılan şeydir. WordPress, birçok hackerın WordPress kurulumlarını hackleme veya fidye yazılımı yüklemede uzmanlaşması anlamında kendi popülaritesinin kurbanıdır, ki bu durdurulması zor olabilir . 

Buna ek olarak, çoğu kurumsal web sitesi, kullanılmayan eklentileri ve temaları çalıştırmanın tehlikeleri nedeniyle her birinin güvenlik açıkları açısından izlenmesi gereken yüzlerce farklı eklenti çalıştıracaktır. 

Bu, WordPress'in doğası gereği güvensiz olduğu anlamına gelmez. Güvenli hale getirmek kesinlikle mümkündür, ancak Joomla'dan biraz daha fazla çalışma gerektirir . Kurumsal web sitenizin güvenliğini sağlamanın temel ilkeleri her iki platform için de geçerlidir: Verilerinizi güvende tutmak için güçlü parolalar ve güvenli bir VPN kullanmalısınız. 2020 için siber güvenlik kararlarınıza ayak uydurursanız , her iki sistem de verilerinizi güvence altına alabilir  .

4. Kurumsal Web Siteleri Özelleştirme Gerektirir

Web sitelerinin görünümünü ve hissini kişiselleştirmek söz konusu olduğunda, küçük işletmeler hem WordPress hem de Joomla için mevcut olan (çoğunlukla) mükemmel temalardan faydalanacaktır. Ancak kurumsal web siteleri muhtemelen sitelerinin her yönü üzerinde daha derin bir kontrol düzeyi gerektirir. 

İşletmelerin genellikle, çoğu büyük kötü amaçlı yazılım tarayıcısı tarafından varsayılan olarak sağlanan raporlara sistem erişimine ve ziyaretçilerin sitenizi nasıl kullandığını izlemek için web analitiğine ve tutarlı hale getirmek için tasarımı üzerinde daha derin bir kontrol seviyesine ihtiyaç duyacaktır. marka imajı ve tüketiciye dönük diğer sistemler.

Özelleştirme söz konusu olduğunda, platformlar arasında rekabet yoktur: WordPress kazanır. Sitenin büyük popülaritesi, platform için son derece profesyonel temalar olduğu anlamına gelir ve çoğu yönetilen barındırma, bugün site performansını iyileştirmek ve görünüşünü ve hissini özelleştirmek için WordPress'e özgü araçlar sağlar. 

Son Düşünceler: Kurumsal Web Siteleri için Joomla ve WordPress Karşılaştırması

Hem Joomla hem de WordPress, entegrasyon, SEO, içerik yönetimi ve güvenlik alanlarında benzer özellikler sunar. Üçüncü taraf eklentilerin popülerliği ve kullanımı, WordPress'i hassas müşteri bilgilerinden yararlanmak isteyen bilgisayar korsanları için bir hedef haline getiriyor. Ancak, doğru güvenlik özellikleri uygulandığında, verilerinizi her iki platformu kullanarak da güvende tutabilirsiniz. Joomla va'nın temel farkı. Kurumsal web siteleri için WordPress, WordPress'in pastayı aldığı özelleştirme aşamasına geliyor.


Disqus Yorumları

POPÜLER HABERLER / Domainci

Domainci Her Daim Yanınızda ! Haberler

Domainci Her Daim Yanınızda !

215 09.01.2021 07:11
Hack Koruması İçin Basit Kılavuz Haberler

Hack Koruması İçin Basit Kılavuz

204 07.02.2021 19:49
Etki Alanı Adı Temel Eklentileri Haberler

Etki Alanı Adı Temel Eklentileri

150 08.02.2021 21:57

Ödeme Yöntemleri / Domainci

WhatsApp
908504668361